Obchodná akadémia

Skola2

Skola3

Obchodná akadémia


November - 2019
PonUtoStrŠtvPiaSobNed
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930 

Koordinácia prevencií

Koodinátorkou prevencií na škole je Mgr. Alena Hreščáková.

V októbri začal na našej škole adaptačný program pre prvákov, ktorý organizuje "Centrum pedagogicko-psychologického poradenstva a prevencie" v Michalovciach. Cieľom tohto adaptačného programu je umožniť žiakom a ich triednym učiteľom krátko po nástupe do školy vzájomne sa lepšie spoznať, vytvoriť sociálne väzby, nájsť si miesto v kolektíve a žiakov čo najrýchlejšie zapojiť do života školy. Odstrániť problémy prechodu žiakov zo základnej školy na strednú, správne sa učiť, navodiť atmosféru tvorivej spolupráce, tolerancie a vzájomnej úcty, Odstrániť obavy z neznámeho, psychické bariéry, vysvetliť zásady zdravej životosprávy, duševnej hygieny a relaxácie.

 


Naša škola sa aj v tomto školskom roku zapojila do celoslovenskej kampane "Červené stužky". Červené stužky sú symbolom a názvom  boja proti AIDS, ktorú organizuje Gymnázium sv. Františka v Žiline. Súčasťou kampane bola výtvarná a literárna súťaž. Do výtvarnej súťaže sa zapojilo - 7 žiakov Do literárnej súťaže sa zapojilo - 60 žiakov. Víťazné práce postúpili do celoslovenského kola. Víťazkou školského kola literárnej súťaže  sa stala Veronika Oláhová zo 4. D.  Naši študenti zhotovili červené stužky, ktoré rozdali svojim spolužiakom ako symbol boja proti AIDS 1. decembra. Okrem toho prebehli na triednických hodinách besedy k tejto vysoko aktuálnej téme. 

Predstavujeme Vám víťaznú prácu :

AIDS – čo o tom hovoria mladí ľudia?

 AIDS je choroba, ktorá si stále vyberá krutú daň. Ľuďom spôsobuje úzkosť už len strach z toho, že by mohli trpieť touto chorobou. A tvrdou realitou je, že ani v tejto modernej dobe nie je možné sa jej zbaviť. Vezmime do úvahy napríklad Afriku. Priemerná dĺžka života je v súčasnosti 47 rokov. Bez AIDS by bola 62 rokov. No choroba HIV/AIDS má charakter pandémie a siaha ďaleko za hranice afrického kontinentu. Odborníci naznačujú, že budúcnosť nevyzerá ružovo. Pri tej znepokojujúcej rýchlosti, akou sa táto choroba šíri, nebol liek na jej odstránenie nikdy taký potrebný ako teraz. Táto choroba sa dá liečiť, ale nie vyliečiť. I keď liečba môže u niektorých pacientov spomaliť rozvinutie HIV do AIDS, v súčasnosti neexistuje vakcína ani liek na vyliečenie AIDS. Podľa odhadov žije v HIV/AIDS 42 miliónov ľudí na celom svete, z toho je 2,5 milióna detí. Prieskum zroku 2002 medzi 11000 mladými Kanaďanmi odhalil, že polovica študentov prvého ročníka strednej školy si myslela, že AIDS sa dá vyliečiť. Podľa britskej štúdie z toho istého roku 42 % chlapcov vo veku 10 až 11 rokov nikdy nepočulo o HIV alebo AIDS. V roku 2005 sa objavilo 5 miliónov nových nakazených a viac ako 3 milióny ľudí následkom AIDS zomrelo. Medzi obeťami bolo aj viac ako 500000 detí. Mnohí mladí ľudia majú ľahostajný postoj voči tejto chorobe. Pre nich sa stal HIV len jedným z mnohých problémov v ich živote, ako napríklad či si dajú niečo dobré na jedenie alebo či pôjdu do školy apod.

Preto je jasné, že najúčinnejším spôsobom, ako čeliť epidémii, je zamerať sa na mladých ľudí. Lekári neustále vhodne poukazujú na to, že kľúčovou stratégiou v boji proti AIDS je zmena správania. Každá generácia mladých ľudí potrebuje sústavný prísun komplexných zdravotných informácií a vzdelávanie, ktoré by im pomohli celý život sa vyhýbať správaniu zvyšujúcemu riziko nákazy HIV. Veľmi zaujímavá vzdelávacia kampaň je kampaň Červené stužky. Upozorňuje na problém zvaný AIDS a poskytuje dostatok potrebných informácií o tejto zákernej chorobe. Symbolom tejto kampane sú červené stužky, ktorými sa pripomína aktuálnosť a akútnosť tohto problému. Vyjadrujú solidaritu s ľuďmi, ktorí trpia HIV/AIDS. Preto by sme sa mali zapojiť do tejto kampane všetci, atak podporiť ľudí, ktorí pociťujú veľké utrpenie, keď bojujú s touto chorobou a trápenie, ktoré vyplýva z pretrvávajúcich a veľmi nepríjemných príznakov tejto choroby.

Veronika Oláhová 4.D

 
 
V decembri sa naši peer aktivisti zúčastnili na konferencii „Zober život do svojich rúk", organizovanej ZSŠOaS, kde sa venovali téme „Fajčenie a jeho následky". So získanými informáciami oboznámili svojich spolužiakov. Túto aktivitu hodnotili veľmi pozitívne.
 
 
V decembri sme sa zúčastnili aj výchovného koncertu „Vzdušné zámky", organizovaného „LET ART PRODUCTION" Výchovný koncert v nás zanechal silné dojmy.